Kočky a koťata

Dobrý den vítá Vás kolektiv Happy Zoo. Jsme velice potěšeni, že čerpáte vědomosti o kočkách právě u HappyZoo. Při rozhodnutí pořídit si kočku mějte na paměti, že si pořizujete společníka na 10 až 20 let. Ke své kočce se od prvního okamžiku chovejte s náležitou pozorností, protože je to ona, kdo bude řídit chod vaší domácnosti.  Pokud si pořizujete kočku a nemáte vybráno konkrétní plemeno, tedy kočku s průkazem původu, nezapomeňte na kočky v útulcích. I ony umí přinést kouzlo malé přítulné šelmy do vašeho domova. Od chovatelů pak můžete získat jak špičkové výstavní exempláře, tak za velmi rozumnou cenu i kotě s ověřeným původem, které chovatel nechce zařadit do chovu.

Odběr kotěte

Odstav kotěte probíhá ve věku cca 3 měsíců, nejvhodnější věk pro odběr kotěte je tedy mezi 12. až 13. týdnem jeho věku, kdy má již za sebou vakcinace a je plně adaptováno na podmínky života v domácnosti. 

 

Kočka nebo kocour

Pokud se nechcete zabývat chovem koček, nehraje volba, zda kočku či kocoura velkou roli. Jak kočku, tak i kocoura raději nechte po jednom roce věku (u velkých plemen jako např. mainská mývalí, sibiřská, norská lesní v 18 měsících) kastrovat, nekastrovaní kocouři mohou značkovat a kočky mají pravidelné říje, které mohou bez březosti způsobit kočce zdravotní obtíže.

 

Péče o kočku a potrava

Kočka nezbytně musí mít k dispozici toaletu, vodu a krmení. Nejvýhodnější je plastové kryté WC, do kterého nasypete kvalitní podestýlku, kterou udržujte v čistotě. 

Pokud jste často mimo domov, můžete zakoupit automatickou napáječku, která kočce zabezpečí čerstvou vodu v dostatečném objemu po dobu několika dní. Pro krmení kočky používejte výhradně kvalitní granule s vysokým obsahem masa. Kočka je specializovaný masožravec a neumí „vyrobit“ taurin, vitamín A ani kyselinu arachidonovou, k životu je však nezbytně potřebuje a v levných krmivech je nenajdete v dostatečném množství nebo vůbec. Doplňkové krmivo pak tvoří maso, konzervy a pamlsky. Jedna kočka zkrmí cca 1,5 – 2 kg kvalitních granulí měsíčně, takže i při koupi těch nejdražších značek granulí výdaj nezasáhne citelně do rodinného rozpočtu. Kvalitním krmením předejdete možným zdravotním problémům své kočky a tím i nemalým výdajům za veterinární péči.   

Pro pohodové soužití s kočkou jí pořiďte škrabadlo, pelíšek a hračky. Kočka sice dost času prospí, má však ohromnou zásobu energie a je vhodnější, když ji „vybije“ na něčem jiném, než je vaše oblíbené křeslo.

Kočku pravidelně vyčesávejte, můžete ji koupat i fénovat. Mezi jednotlivými plemeny (různými typy srsti) jsou však rozdíly, proto se o vhodné péči o srst poraďte s chovatelem nebo u nás v HappyZoo.


Kočky a děti

Soužití dětí s kočkami je bezproblémové. Vy i děti si musíte jen uvědomit, že kočka může při pro ni neočekávané situaci reagovat zmateně a v obranné reakci poškrábat. Kočky i děti zvykejte na sebe postupně, brzy z nich budou nejlepší kamarádi.


Pohodový život s kočkami Vám přeje HappyZoo.