Psi a štěňata - Jak krmit štěně

Jsme velice potěšeni, že čerpáte informace o štěňatech právě u HappyZoo. Chcete si koupit štěně a nejste si jistí, jak správně postupovat? Poraďte se u odborníků! Štěně přinese do domácnosti spousty krásných zážitků, ale i poměrně dost starostí.


Jak vybrat štěně

ID-100220891 By Praisaeng

Každý nový majitel štěněte si musí uvědomit, kolik má zkušeností s chovem psů a podle toho by se měl rozhodnout pro konkrétní psí plemeno nebo křížence. Při koupi štěněte byste měli vědět několik základních informací:?

 • Vhodná doba odběru - štěně by mělo jít do nového domova nejlépe v 8. týdnu. Dřívější odběr je velmi nevhodný, protože u štěňátka probíhá proces vtiskování. Pokud byste odebrali štěně dříve, mohlo by to mít neblahý vliv na jeho chování k ostatním psům a za jistých okolností i k lidem.

 • Pozorný výběr štěněte - dejte si pozor a zkontrolujte štěně, zda je v pořádku a vhodné k odběru. HappyZoo doporučuje novému majiteli štěněte několik návštěv u chovatele. Pokud si vybíráte ze skupiny štěňat, téměř vždy vám padne do oka to aktivní, odvážné a hravé – vaše štěně.


 • Odčervení a očkování - je samozřejmostí, že štěně by mělo být zdravé, bez parazitů. Každé štěně se musí od druhého týdne života každé dva týdny odčervit, a to až do třetího měsíce. Do jednoho roku se musí štěně odčervit každý měsíc. Poté už to závisí na způsobu života psa, odčervujeme 2x až 4x do roka. Od chovatele byste si měli převzít záznamy o odčervení i vakcinaci. Očkování podle druhů vakcín probíhá v 6, 9, 12 a v některých případech i 16 týdnu života štěněte.

 

Krmení štěňat podle jejich velikosti

Správné krmení štěněte je naprostý základ. Pokud chcete, aby vaše štěně vyrostlo ve zdravého a silného psa, musíte věnovat jeho výživě důkladnou pozornost. Každé psí plemeno má své požadavky na krmení, ale zhruba je můžeme rozdělit na 3 kategorie plemen (malé, střední, velké).

 • Krmení štěňat malých plemen (např. jorkšírský teriér, jezevčík) - malá plemena rostou a tělesně se vyvíjejí rychleji a také nárůst hmotnosti je rychlý. Ve vývinu potřebují ID-100135748 By dan_1
  velký energetický přísun, který po skončení růstu zmenšíme, protože nadváha je nežádoucí.

Doporučujeme
APPLAWS Dog Puppy Small & Medium Breed Chicken 7,5kg

 • Krmení štěněte středního plemene (např. bígl, kokršpaněl, buldok) - střední plemena mají vývoj, který probíhá v několika krocích. Přibližně v devátém měsíci stoupá hmotnost stěněte, které dorůstá v dospělého psa, aniž byste zvyšovali krmné dávky.

 

Doporučujeme
APPLAWS Dog Puppy Small & Medium Breed Chicken 7,5kg


 • Krmení štěňat velkých plemen (např. labrador, německý ovčák) - velká plemena se formují a dospívají dlouhou dobu. Největším problémem je, abyste udrželi optimálníID-100164229 By Witthaya Phonsawat
  růst a štěně nerostlo příliš rychle, pak nastává problém s nadměrnou váhou, kdy kostra psa není ještě připravena na zátěž nadbytku svalové hmoty a může nastat deformita končetin. Je proto dobré zaměřit se na optimální energetickou hodnotu a množství vápníku a fosforu v krmné dávce. Ideální je proto krmení pouze granulemi, které jsou přímo určeny pro štěňata velkých plemen.

DoporučujemeJak často a čím krmit štěně?

 • Jak často - Stejně tak, jako malé dítě, tak i štěně je krmeno mateřským mlékem, a to po dobu šesti týdnů. Když už máme štěně doma tak první 3-4 měsíce byste měli krmit 4x denně, další 2 měsíce 3x denně, od 6. měsíce věku můžete štěně krmit jen 2x denně. ???

  infografika
 • Čím - Další otázku, kterou si musíme položit je, jestli budete chtít trávit spoustu času vařením jídel pro štěňátko. Uvařit správné jídlo pro štěně není vůbec jednoduché. PoměrID-100180847 By tiverylucky
  masa, sacharidů, zeleniny a minerálů se Vám nepodaří uvařit vždy stejně, a to je největší problém vařené stravy. Samozřejmě je to i finačně náročnější, pokud budete vařit z kvalitních surovin. Nekvalitní a levné granule, které se prodávají v síti supermarketů, nejsou vhodné ani pro dospělé psy, natož pro štěně. Doporučujeme kvalitní granulovaná krmiva pro štěňata, která obsahují to, co Vaše štěně opravdu potřebuje pro správný růst. Na vývoji těchto granulí se podílejí týmy odborníků a připravují se výhradně z čerstvých a kvalitních surovin. Každá porce obsahuje vždy stejné množství živin, což je velice důležité pro vývoj Vašeho štěněte.?Častou otázkou je také, zda může štěně dostávat mléko. Ano, lze jej štěňátkům podávat, ale někdy se zejména po kravském mléce objevuje průjem a pak důrazně doporučujeme podávání mléka zastavit. Pro ideální vývoj štěněte je lepší dávat kvalitní granule a k nim dostatek vody.

5 základních doporučení pro krmení štěněte:

 • Štěně je třeba krmit jinak než dospělého psa – má citlivý trávicí trakt a malý žaludek, proto krmení rozdělujte to menších porcí a ujistěte se, že má pokojovou teplotu.

 • Je nutné dodržovat pravidelný režim krmení

 • Po krmení nechte psa odpočívat

 • Sledujte vývoj hmotnosti a váhové přírustky

 • Veškéré dlouhodobé výkyvy od normálu (např. nadměrné pití, netypická konzistence a barva stolice) konzultujte s veterinářem


Pokud si pořád nejste jisti, jak krmit štěně a máte nějaké dotazy, na prodejnách HappyZoo Vám náš odborný personál zodpoví veškeré dotazy. Můžete nám také zavolat na tel. 773 337 020 nebo napsat na objednavky@happyzoo.cz.

S pozdravem kolektiv HappyZoo.

Použité fotky:
Zdroj: FreeDigitalPhotos.net
ID-100135748 By dan
ID-100164229 By Witthaya Phonsawat
ID-100180847 By tiverylucky
ID-100220891 By Praisaeng