Ptáci - Žako

ŽAKO

 

Papoušek šedý konžský, liberijský

 

PŮVOD: Rovníková Afrika

 

VELIKOST: Tělo 35 - 40cm.

 

DÉLKA ŽIVOTA: až 80 let.

 

CHOVNÉ ZAŘÍZENÍ: Prostorná voliéra nebo klec, venkovní voliéra s temperovaným vnitřním prostorem a dostatkem dřevěných bidýlek a větví ovocných stromů. 

 

CHOV: Papoušci vyžadují od svých majitelů každodenní kontakt a pravidelnou péči.

 

ROZMNOŽOVÁNÍ: Vyžaduje klidné prostředí. Samice snáší do budky vhodné velikosti 3 - 4 vejce, na kterých sedí 26 - 30 dní. Oba rodiče krmí mláďata do doby, než vylétnou z budky a naučí se samostatně přijímat potravu. Pohlavně dospívají ve 4 - 5 letech. Mláďata může také dokrmit chovatel.

 

ROZLIŠENÍ POHLAVÍ: Test DNA

 

KRMENÍ: Směsi pro africké papoušky nebo velké papoušky, pravidelně ovoce (ne Avokádo!!), písek na trávení, voda, vitamíny a minerály jako doplněk potravy, větve ovocných stromů na okus. Citrusové plody odbourávají z organizmu papoušků vápník, proto je raději nepodávejte.

 

POZOR: S ohledem na značnou sílu, kterou dokáží vyvinout svým zobákem, mohou při nevhodné manipulaci bolestivě štípnout. Ze stejného důvodu neponechávejte děti bez dozoru v blízkosti papouška.

 

ZAJÍMAVOST: Papoušci Žako jsou vynikajícími imitátory lidského hlasu, snadno se naučí mluvit, vyžadují každodenní kontakt a pozornost člověka.


S pozdravem kolektiv HappyZoo