Plazi a pavouci - Agama zemní

AGAMA ZEMNÍ


Agama vousatá

 

PŮVOD: Východ Austrálie od pobřeží Queenslandu až po jihovýchod Severního Teritoria.

 

VELIKOST: 60 - 70cm.

 

DÉLKA ŽIVOTA: 10 let. 

 

CHOVNÉ ZAŘÍZENÍ: Terárium o rozměrech nejméně 90x45x60 cm (pro jednoho jedince), lépe však větší.

 

VYBAVENÍ ZAŘÍZENÍ: Písek ve vrstvě 5 – 15 cm, úkryt, větve, kameny, miska na vodu, výhřevná žárovka, žárovka s UV zářením a zářivka.

 

TEPLOTA: 30 - 32°C, pod zdrojem tepla až 45°C.

 

CHOV: Nejlépe v páru nebo v menší skupině s jedním samcem. Samice dáváme k samci až po dosažení dospělosti. Vždy dáváme spolu stejně velké jedince.

 

ROZMNOŽOVÁNÍ: Po klidové období v zimních měsících dochází k páření. 25-45 dní po zabřeznutí snáší samice až 40 vajíček do jamky, kterou posléze zahrabe. Vejce inkubujeme při teplotě 29-30°C. Mláďata se líhnou po 60-70 dnech.

 

KRMENÍ: Jako potrava slouží různé druhy hmyzu, nejběžněji cvrčci, sarančata, červi (v omezeném množství) a rostlinná potrava (rukola, polníček, čínské zelí, pampeliška). Větší jedinci zkrmí i myšata (vhodné především pro samice po snůšce). Potravu doplňujeme vitamíny a minerály.

 

MANIPULACE: Podložíme tělo rukou, druhou uchopíme z vrchu. Terarijní zvířata si mohou zvyknout na manipulaci a přítomnost člověka, jeho přítomnost však nevyhledávají. V jejich zájmu s nimi manipulujeme co nejméně. Pokud to není nutné, tak je z terária nevyndaváme.

 

POZOR: Může poškrábat nebo kousnout.

Váš kolektiv HappyZoo