Hlodavci - Králící

Zakrslý králík

 

VELIKOST: Tělo cca 20 - 25cm, hmotnost do 2,5kg.

 

DÉLKA ŽIVOTA: Až 8 let.

 

CHOVNÉ ZAŘÍZENÍ: Klec o rozměrech nejméně 100x45x45cm, lépe však větší, napáječka na vodu, domek nebo pelíšek, dřevo nebo minerální kámen na okus. Jako podestýlku můžete použít bezprašné hobliny nebo lisované granule ze dřeva či papíru. Doporučujeme podestýlku Asan, kterou používáme na prodejnách.

 

CHOV: Pouze jednotlivě, každý králík potřebuje mít svou vlastní klec. Chov v páru je možný pouze v případě, že mají k dispozici celý pokoj.


ROZMNOŽOVÁNÍ: Březí samice si připravuje hnízdo pro vrh mláďat. Březost trvá 28 až 32 dní, rodí se 1 – 10 mláďat, která jsou slepá a holá. Odstav mláďat je vhodný v 8 týdnech.


KRMENÍ: Každý den jedna až dvě polévkové lžíce granulí nebo směsi, např. V-L Complete Cuni nebo V-L Cuni Junior Nature. Seno musí být neustále k dispozici, stejně jako voda. Pokud nechcete, aby Vám králíček přerostl, nepodávejte mu směsi s velkým obsahem obilovin. Mláďatům nepodáváme zelené krmení, je potřeba na něj králíčka pomalu zvykat.

 

MANIPULACE: Králíka bereme do obou rukou tak, aby na jedné ruce seděl a druhá jej objímala kolem hlavy. Pokud to není nutné, tak králíka nezvedáme. Většina to snáší špatně. Raději hladíme králíka na zemi.

 

POZOR: Při nevhodné manipulaci mohou kousnout nebo poškrábat. Doporučujeme vakcinaci proti králičímu moru a myxomatóze a přeléčení proti kokcidióze (vše u veterináře).


Kolektiv HappyZoo