Věděli jste, že kočky necítí sladké a dokážou přežít pád z 34. patra? Naši mňoukající parťáci jsou protřelými lovci i rozmazlenými chlupatými spolubydlícími. A i když na první pohled působí odtažitě, na ten druhý… na ten už si vás většinou získají navždy. Jejich těla i smysly jsou plné fascinujících detailů, které vás (nejspíš) překvapí. Pojďte s námi nahlédnout pod kočičí kožíšek. Čeká vás deset důvodů, proč tyhle elegantní aristokraty obdivovat ještě víc. A rovnou si můžete tipnout, kolika let se dožila nejstarší kočka. Tomu opravdu neuvěříte.
1. Velké oči = mistři šera
V poměru k tělu mají kočky jedny z největších očí mezi domácími savci. Za sítnicí se nachází speciální „zrcátko“, které vrací slabé světlo zpátky na oční buňky. Díky tomu dokážou i ze slabého světla „vyždímat maximum“ a vidí v šeru zhruba šestkrát lépe než my. Jejich zorné pole kolem 200 ° zachytí i drobný pohyb na periferii.
2. Nejstarší kočka
Texaská kočka Creme Puff se dožila 38 let a 3 dní (1967 – 2005) a dodnes drží titul nejstarší kočky světa podle Guinnessovy knihy rekordů. Její majitel Jake Perry přisuzoval dlouhověkost hlavně lásce, péči – ale i své netradiční snídaňové rutině: kromě běžné kočičí stravy podával svým mazlíčkům vajíčka se slaninou, brokolici, kapku kávy a obden i červené víno. Podle něj „aby se kočkám prohnaly cévy“. Odborníci ale zdůrazňují hlavně genetiku a výbornou veterinární péči.
3. Sladké necítí, vůně „ochutnají“
Kočky mají jen kolem 470 chuťových pohárků a chybí jim gen TAS1R2 pro vnímání sladké chuti. Chuť řeší hlavně přes bílkoviny a aminokyseliny. V čem ale vynikají, je čichová detekce chutí díky tzv. Jacobsonovu orgánu umístěnému na patře. Kočka může „ochutnat“ vzduch jako had, když otevře tlamu a udělá ten ikonický „ble“ výraz.
4. Mňoukání – řeč určená lidem
Koťata mňoukají na matku, dospělé kočky mňoukají hlavně na nás. Mezi sebou si vystačí s postojem těla, syčením či vrčením. Některé dokonce používají speciální mňoukání, jehož tón připomíná pláč novorozence – spolehlivý způsob, jak si vyžádat pozornost.
5. Profesionální spáči
Průměrná dospělá kočka prospí 15 – 16 hodin denně (koťata až 20 h). Devítiletá kočka tak stráví bděle jen asi tři roky života. Spí lehkým spánkem „na půl ucha“ a dokáže okamžitě zareagovat – evolučně šetří energii na krátké, intenzivní lovy.
6. Uši jako antény
Každé ucho ovládá 32 drobných svalů a otočí se až o 180 ° nezávisle na druhém. Slyší frekvence až 85 kHz (psi ~ 40 kHz, lidé ~ 20 kHz), takže zachytí pískot hlodavců i cvrkot hmyzu, který my při pohledu zblízka sotva vnímáme.
7. Pád z výšky? Klidně 20 metrů
Díky tzv. pravotočivému reflexu se kočka ve zlomku sekundy otočí packami dolů a rozprostře tělo, čímž sníží konečnou rychlost na ≈ 100 km/h. Studie vysokých pádů ukazují, že kočky z výšek nad šest pater mívají paradoxně menší zranění než z nižších – mají víc času stabilizovat postoj. Rekord? Přežití pádu z 34. patra newyorského domu.
8. Nosní „otisk prstu“
Reliéf čenichu – rýhy a hrbolky – je u každé kočky unikátní. Ačkoliv zatím nejde o oficiální identifikační metodu, testují se skenery, které by jednou mohly nahradit podkožní čipy.
9. Léčivé předení
Předení vibruje v pásmu 25 – 150 Hz, které v laboratorních testech podporuje hojení kostí a svalů. Hypotéza ještě čeká na definitivní potvrzení, ale jisté je, že předení snižuje stres kočky i jejího člověka.
10. „Tekuté“ tělo díky klíční kosti
Kočičí klíční kost není spojena s ostatní kostrou, visí ve svalovině. Kočka proto protáhne tělo každou škvírou, kam projde její hlava, a v kombinaci se silnými zadními končetinami zvládá akrobatické skoky, které by nám přivodily akorát tak natažený sval.