Plazi a pavouci - Chameleoni

CHAMELEONI


Chameleon jemenský

 

PŮVOD: Jih Arabského poloostrova, Madagaskar, Afrika, pobřežní oblasti Indie. Obývá oblasti do výšky až 2500m n. m.

 

VELIKOST: 30 - 40cm, ostatní druhy 5 – 60cm.

 

DÉLKA ŽIVOTA: Až 6 - 7 let u samce, samice většinou méně.

 

CHOVNÉ ZAŘÍZENÍ: Větve a rostliny, např. ibišek, různé druhy fikusů, terarijní substrát (rašelina s pískem), výhřevná žárovka, žárovka s UV zářením a zářivka. Rosíme 2-3x týdně (dospělé jedince).

 

VYBAVENÍ ZAŘÍZENÍ: Větve a rostliny, např. Ibišek, různé druhy Ficusů, terarijní substrát, výhřevná žárovka a zářivka s UV zářením.

 

TEPLOTA: 20 - 22°C, pod zdrojem tepla 30-40°C (u mláďat pod 35°C), v noci pokles cca 22°C.

 

CHOV: Jednotlivě. Snadno se vystresují, proto jsou vždy chováni samostatně. Připouštějí se pouze na páření. Samička může mít neoplodněné snůšky vajec, což ji vyčerpává, proto se „na mazlíka“ doporučují spíše samci, kteří jsou větší a více vybarvení.

 

ROZMNOŽOVÁNÍ: Doba březosti samice je cca 30 - 45 dnů, pak snáší 20 - 70 vajec do cca 20cm hluboké jamky, kterou zahrabe. Do roka může mít samice i tři snůšky, kladení vajec ji však velmi oslabuje a je nutné ji v tomto období zásobovat vydatnou stravou bohatou na vitaminy a minerály. Vejce se inkubují nejlépe ve vlhkém vermikulitu při teplotě 30°C. Mláďata se líhnou po 150 - 220 dnech a již několik hodin po vylíhnutí přijímají jako potravu přiměřeně velké cvrčky.

 

KRMENÍ: Jako potrava slouží různé druhy hmyzu, nejběžněji cvrčci, sarančata, červi (v malém množství), myšata (výjimečně) a rostlinná potrava i ovoce pro dospělé jedince. Potravu doplňujeme vitamíny a minerály. Vápník na každou krmnou dávku, vitamíny pouze 2x týdně.

 

MANIPULACE: Dá se naučit vylézt na ruku. Pokud to však není nutné, tak zvířata z terária nevyndaváme. V dobře zařízeném teráriu jim nic nechybí.

Kolektiv HappyZoo