Antiparazitika chrání Vašeho mazlíčka

Pozor na klíšťata! Toto upozornění slýcháme každé jaro, ale jak svého mazlíčka před těmito parazity účinně ochránit? Nejen v teplejších měsících, ale dokonce už i na jaře hrozí reálné nebezpečí, že Váš mazlíček bude napaden nepříjemným parazitem. Kvalitní antiparazitika Vám tento boj výrazně ulehčí, a proto byste se měli nad koupí antiparazitik vážně zamyslet. Chránit sebe i své chlupaté kamarády proti klíšťatům je důležité zejména z důvodu, že klíšťata jsou přenašeči závažných infekčních onemocnění a způsobují kožní obtíže. Antiparazitika zabraňují napadení klíštětem a tím zabraňují přenosu nebezpečných nemocí. Na trhu jsou ještě další druhy výrobků, např. Elektronický repelent ARPALIT Dog, Orthosan apod. Šampóny sice účinně hubí blechy, klíšťata, vši, roztoče a jiné parazity žijící v srsti zvířat, nemají ovšem preventivní účinek.

Antiparazitika

Nejlepší obranou proti těmto zákeřným škůdcům je útok. Místo zbraní však použijeme antiparazitika, kterých je na trhu dostatečné množství – a to jak pro kočky, tak pro psy. Je důležité dodržovat pokyny výrobců a nezaměňovat výrobky určené psům pro kočky a naopak. Existuje několik způsobů, jak chránit Vaše mazlíčky proti těmto zevním parazitům. Každý majitel se musí rozhodnout, která skupina produktů se mu zamlouvá nejvíce. My se Vám zde pokusíme představit antiparazitika a jejich členění.

Antiparazitní obojek

Antiparazitní obojek je velmi účinný a jednoduchý na aplikaci. Stačí ho jednoduše nasadit a zpravidla od druhého dne je Váš mazlíček chráněn (Kiltix). Některé obojky začínají účinkovat až po týdnu od nasazení, takže je dobré nenechávat jejich aplikaci na poslední chvíli (Scalibor). Kvalitní obojky mají většinou dvojí účinek. Antiparazitní obojek chrání nejen před klíšťaty, ale i před blechami (Kiltix, Bolfo, Foresto). Účinnost obojků je různá podle výrobců, ale ty nejlepší ochrání Vašeho čtyřnohého kamaráda až po dobu 6 měsíců (Scalibor, Kiltix,). Výraznou výhodou antiparazitního obojku Scalibor je ochrana Vašeho psa nejen proti klíšťatům, ale i proti komárům a pakomárům. Navíc obojek Scalibor vůbec nezapáchá a o jeho dlouhé účinnosti (6 měsíců) jsme již psali. Rozhodně bychom neměli zapomenout i na Antiparazitní obojek Foresto. Foresto je vysoce účinný antiparazitní obojek hubící dospělé i nevyvinuté jedince (larvy, vajíčka) blech a klíšťat po dobu 7- 8 měsíců.

Antiparazitika ve spreji

Antiparazitika ve spreji jsou výhodná především u hladkosrstých a menších plemen, kterým se lépe aplikují. Účinnost těchto sprejů je přibližně jeden měsíc od aplikace a musí se sprejem nanést na celé tělo včetně hlavy (při aplikaci dejte ale pozor, aby se sprej nedostal do očí a tlamy). Sprej by se neměl nanášet bezprostředně po vykoupání zvířete. Mezi nejkvalitnější přípravky v nabídce patří sprej Frontline a BOLFO spray.

Spot-on (pipetky za krk)

Spot-on produkty jsou na trhu také velmi oblíbené pro jejich vysokou účinnost a jednoduchou aplikaci. Pipetou se aplikuje malé množství tekutiny za krk a v aplikaci se pokračuje až ke kořeni ocasu. Látka se postupně absorbuje do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Škůdci jsou hubeni pouhým kontaktem s účinnou látkou. Doba účinnosti je stejná jako u sprejů, tj. jeden měsíc od aplikace. Mezi nejúčinnější přípravky patří produkty Advantix, Frontline Combo a Advantage.

Šampóny a odpuzovače

Na trhu jsou ještě další druhy výrobků, např. Elektronický repelent ARPALIT Dog. Šampóny sice účinně hubí blechy, klíšťata, vši, roztoče a jiné parazity žijící v srsti zvířat, nemají ovšem preventivní účinek.